Pohotovosť: +421 901 787 808
Kontakt: +421 2 3211 4646 alebo +421 2 3211 4644

Dajte okuliarom červenú

Zbavíme Vás dioptrií rýchlo a bezbolestne! Uvidíte!

Dajte okuliarom červenú
21. apríla 2017 Admin Veselý

Dajte okuliarom červenú

Patríte medzi tých, ktorí bez okuliarov či kontaktných šošoviek vidia okolitý svet ako jednu veľkú rozmazanú škvrnu? Strpčujú vám okuliare dlhé roky život, pretože ich často niekde zabudnete a konktaktné šošovky vás obmedzujú kvôli neustálej potrebe hygieny?

Okuliarov sa môžete zbaviť prakticky okamžite a bezbolestne. Pridajte sa k narastajúcej skupine ľudí, ktorí raz a navždy zatočili s dioptriami a dnes si užívajú farebný a krásne ostrý pohľad na svet.

Na druhý deň ste fit

„Operačných postupov na odstránenie dioptrií je dnes mnoho. Líšia sa od seba technológiou, ktorá sa na zákrok použije, prístupom a bolestivosťou,“ vysvetľuje náš doktor, MUDr. Pavol Veselý. Samozrejme, každého zaujíma práve bolesť. Nikto nemá chuť trpieť viac než je nutné a potrebné.

Kedysi bolo chirurgické odstraňovanie dioptrií naozaj bolestivé a pooperačné hojenie trvalo niekoľko dní, počas ktorých bol pacient „vyradený z prevádzky“. Laserové zákroky sa totiž robievali len na povrchu oka a na citlivej rohovke sa po nich vytvorila veľká plošná jazva, ktorá sa hojila tri až sedem dní a to spôsobovalo bolesť.

Strach z bolesti či z dlhej rekonvalescencie však už nie je opodstatnený. Dnes vám špecialisti z našej kliniky pomocou najmodernejších technológii dokážu odstrániť dioptrie tak, že okamžite vidíte ostro, nič vás nebolí a už na druhý deň môžete šoférovať či pracovať s počítačom. Táto metóda sa nazýva iLasik a pre svoju šetrnosť, bezpečnosť a inovatívnosť je najpoužívanejšou metódou na odstránenie dioptrickej chyby laserom na svete. Dokonca je ako jediná certifikovaná NASA a americkou armádou.

V čom sa líši od iných laserových zákrokov? „Nevykonáva sa na povrchu oka, ale v jeho hĺbke. Femtosekundový laser najprv na povrchu rohovky vytvorí tenkú príklopku (lamelu), ktorá kryje celú operačnú plochu a až potom druhý laser odstráni pod odklopenou vrstou dioptrie. Na povrchu oka tak vznikne len malá oblúková jazvička, ktorá sa zhojí v priebehu pár hodín. Nielen, že samotný zákrok nebolí, ale rana sa extrémne rýchlo zacelí, takže už na druhý deň po operácii budete fit,“ hovorí MUDr. Veselý. A nielen to. Presnosť a precíznosť tohto zákroku vám umožní už pár minút po operácii pozorovať okolie bez okuliarov a takmer bezbolestne.

Na mieru

Časy, kedy sa operácie očí vykonávali len na základe výšky dioptrií a operovalo sa paušálne, sú už minulosťou. Veda pokročila a odborníci z oblasti oftalmológie dnes už vedia, že každé oko je jedinečné, podobne ako odtlačok prsta. „Každý človek má preto dioptrickú chybu inú a treba k nej individuálne pristupovať. Princípom najprecíznejšieho odstránenia dioptrickej chyby je odoperovať ju presne tak, ako vyzerá jej odtlačok. Každý zákrok je preto veľmi individuálny. Vďaka presným hodnotám o vašich očiach odlaserujeme počas operácie čo najmenej tkaniva a vymodelujeme nový tvar rohovky na mieru,“ vysvetľuje MUDr. Veselý.

Minimálne obmedzenia

Odstránenie dioptrií pomocou metódy iLasik je naozaj malý zázrak. Už na druhý deň po operácii sa totiž môžete vrátiť do práce, šoférovať auto či pozerať film v televízii, ako keby ste žiadnu operáciu ani neabsolvovali.

„Neodporúčame chodiť najbližšie tri týždňe po zákroku do bazéna, sauny, jazera či na plaváreň, kde by sa mohla do očí poľahky dostať infekcia. Inak nie je žiadna aktivita po operácii zakázaná. Musíte len pamätať na to, že vašim šéfom sú oči. A keď oči pálením, slzením či rezaním oznámia, že im na prostredí kde sa nachádzate, niečo prekáža, musíte ich bez reptania neodkladne poslúchnuť. V rámci zotavovania oči citlivejšie reagujú na niektoré situácie ako je cigaretový dym a podobne,“ vysvetľuje lekár.

Treba si dať pozor na jediné: „Napriek tomu, že odoperované miesto prekrýva tenká vrstva tkaniva, ktorú sme pri operácii odklopili a po odstránení dioptrii zasa vrátili naspäť, rana pod ňou sa stále musí celkom zahojiť. A to trvá približne tri mesiace. Preto si treba dať veľký pozor na úrazy, škriabnutia, nárazy do očí napríklad pri futbale. Vyvarujte sa preto šúchania a pretierania očí a aj odličovať mejkap treba opatrne a jemne,“ zdôrazňuje.

Máte privysoké dioptrie?

Hoci pacienti s príliš vysokými dioptriami nemôžu podstúpiť zákrok iLasik, ani oni nie sú odsúdení na nosenie okuliarov. Ich očná chyba sa dá napraviť pomocou takzvaných fakických šošoviek. „Fakická šošovka je implantát z veľmi mäkkého a poddajného materiálu, ktorý sa vkladá do oka cez veľmi malý rez (2,5mm). Celý postup by sa dal opísať ako vloženie okuliarov či kontaktných šošoviek do oka. S tým rozdielom, že si ich večer nemusíte skladať ani vyberať z oka,“ vysvetľuje MUDr. Veselý.

Aj tento výkon je bezbolestný a netrvá dlhšie ako päť minút. Fakické šošovky, ktoré používajú špecialisti na očnej klinike VESELY sú vysokokvalitné a certifikované, takže vašim očiam zaručujú absolútnu bezpečnosť.

Zradné šošovky

Aj vy ste si mysleli, že s kontaktnými šošovkami máte vystarané na celý život? MUDr. Pavol Veselý varuje, že nikdy nemáte istotu, že vám vaše oči jedného krásneho dňa nosenie šošoviek stopnú.

„Na život potrebujeme kyslík. Mozog vydrží bez kyslíka zhruba štyri minúty. Niektoré tkanivá dlhšie, ale celkom bez kyslíka nevydržia. Rohovka je zvláštne tkanivo, lebo nemá cievy. Je vyživovaná zvnútra oka alebo zvrchu cez slzy. Ak na oko nasadíte šošovku, síce pláva po tenučkej vrstve sĺz, ale táto vrstva nie je dostatočne hrubá na to aby cez ňu výživa rohovky prebiehala normálne. Šošovka teda bráni oku v prísune kyslíka a živín. V určitom momente sa rohovka začne hnevať a vyšle mozgu správu, že hladuje. Mozog jej chce pomôcť tak, že do rohovky začnú rásť cievy. To spôsobí, že budete vidieť cez červené čiarky nehovoriac o tom, že sa rohovka pod vplyvom šošovky rôzne deformuje,“ upozorňuje.

Podľa MUDr. Veselého je doba nosenia šošoviek individuálna. Niekto môže pokojne nosiť kontaktné šošovky aj dvadsať rokov, kým na ne vznikne neznášanlivosť, inému spôsobuje problémy už po piatich rokoch. „Závisí to aj na kvalite šošoviek a na tom, ako s nimi zaobchádzate. Ale aj keď ich nosíte len predpísaný čas a poctivo sa o ne staráte, nikto vám negarantuje, že jedného dňa ich vaše oči odmietnu ďalej nosiť.“ Neznášanlivosť kontaktných šošoviek sa prejavuje nepríjemnými pocitmi, slzením či drážením. „Ak ste zvykli mať šošovky v očiach dvanásť hodín, pri začínajúcej neznášanlivosti vás začnú neposlúchať už po desiatich hodinách nosenia.“