Pohotovosť: +421 901 787 808
Kontakt: +421 2 3211 4646 alebo +421 2 3211 4644

Operácia krátkozrakosti

Zažite slobodu – bez okuliarov a kontaktných šošoviek

Operácia krátkozrakosti

Krátkozrakosť sa dá natrvalo a väčšinou bezbolestne odstrániť. Vďaka rôznorodej ponuke našich operačných metód vám vieme odporučiť taký zákrok na odstránenie vašej krátkozrakosti, ktorý bude na mieru šitý vašim individuálnym potrebám, požiadavkám a štádiu krátkozrakosti.

Videnie s krátkozrakosťou

Liečebné metódy

Tak ako pri ďalekozrakosti, aj v prípade krátkozrakosti sa jej liečba odvíja od výšky dioptrickej vady. Krátkozrakosť sa dá odstrániť tzv. refrakčnými zákrokmi, ktoré dokážu zmeniť celkovú lomivosť dopadajúcich lúčov v oku a nahradiť potrebnú dioptrickú pomôcku (okuliare, kontaktné šošovky). Delia sa na refrakčné laserové zákroky (chirurgický zákrok prebieha na rohovke) a refrakčné výmeny šošovky (šošovka sa chirurgicky implantuje do oka) alebo implantácie fakickej šošovky (pôvodná šošovka v oku sa nahrádza umelou).

a) Laserový zákrok na odstránenie krátkozrakosti

Vďaka refrakčnej laserovej chirurgii sa dnes dá krátkozrakosť jednoducho, rýchlo a zväčša bezbolestne liečiť. Cieľom laserových zákrokov iLASIK, FemtoLASIK, LASEK či PRK je pomocou najmodernejších prístrojov zmeniť zakrivenie rohovky, vďaka čomu sa vyrovná predĺžený tvar oka a budete vidieť vzdialené predmety znovu jasne a ostro.

b) Refrakčná výmena šošovky na odstránenie krátkozrakosti

Bezbolestne, rýchlo a natrvalo vás krátkozrakosti dokáže zbaviť aj chirurgický zákrok, pri ktorom sa do oka implantuje umelá vnútroočná šošovka. Pri refrakčnej operácii šošovky sa rozlišuje medzi implantáciou umelej vnútroočnej šošovky pri zachovaní vašej pôvodnej a celkovou výmenou pôvodnej vnútroočnej šošovky za novú, umelú.

Pri implantácii šošovky sa k vašej prirodzenej šošovke jednoducho vloží nová umelá šošovka. Obe šošovky ostanú natrvalo vložené v oku. V takomto prípade hovoríme o implantácii fakických šošoviek.

Starším pacientom odporúčame celkovú výmenu šošovky, vzhľadom na zvýšenú pravdepodobnosť výskytu sivého zákalu. Pri tomto zákroku sa vlastná, poškodená šošovka odstráni a vymení sa za novú multifokálnu šošovku, ktorá nahradí okuliare. V prípade, že sa odstraňuje naraz krátkozrakosť spolu s ďalekozrakosťou, hovoríme o zákrokoch PRELEX alebo FemtoPRELEX.

 

Ktorý zákrok je vhodný pre vás?

Krátkozrakosť: Krátkozrakosť: Krátkozrakosť: Krátkozrakosť:
do cca -8 dioptrií do cca -6 dioptrií do cca -20 dioptrií bez obmedzenia
Astigmatizmus: Astigmatizmus: Astigmatizmus: Astigmatizmus:
do cca 5 dioptrií do cca 3 dioptrií do cca 6 dioptrií do cca 12 dioptrií
Indikácie: Indikácie: Indikácie: Indikácie:
hrúbka rohovky tenká rohovka vysoká krátkozrakosť, vek do 40r. krátkozrakosť spojená so stareckou slabozrakosťou, vek do 40r.
Vhodný zákrok: Vhodný zákrok: Vhodný zákrok: Vhodný zákrok:
iLASIK
FemtoLASIK
LASEK
PRK
implantácia fakickej šošovky
PRELEX / FemtoPRELEX

Prehľad dostupných zákrokov je informatívny. Každá korekcia zraku si vyžaduje individuálne posúdenie lekárom. Až dôkladné očné vyšetrenie na našej klinike určí, ktorá operačná metóda je pre vás najlepšia a najbezpečnejšia.

 

Ako to prebieha?

Pred každou operáciou krátkozrakosti je potrebné absolvovať kompletné a podrobné predoperačné vyšetrenie na jednom z našich pracovísk. Môžete sa naň objednať telefonicky, e-mailom alebo prostredníctvom online formulára. všetky potrebné údaje nájdete v sekcii KONTAKT.

Vstupné vyšetrenie

Na úvod podstúpite kompletné vstupné vyšetrenie, ktorého cieľom je získať čo najviac údajov a informácií nielen o vašich očiach, ale aj o vašom životnom štýle, zvykoch, záľubách, potrebách a predstavách o výsledku zákroku. Na základe zhromaždených výsledkov vám naši špecialisti odporučia najvhodnejšie a najbezpečnejšie riešenie vašej krátkozrakosti a ďalší postup.

Chceli by sme vás dôrazne upozorniť, že minimálne dva týždne pred vyšetrením v laserovom centre našej očnej kliniky nesmiete nosiť kontaktné šošovky, aby nedošlo ku skresleniu veľmi detailných a precíznych meraní, ktoré sú kľúčové pre úspešný výsledok zákroku.

Vyšetrenie trvá približne dve hodiny a jeho súčasťou je skúška zrakovej ostrosti, meranie výšky vnútroočného tlaku a kontrola predného segmentu oka (rohovka, dúhovka, šošovka) a očného pozadia. Zároveň absolvujete aj niekoľko špecializovaných vyšetrení, ktoré nám pomôžu určiť presnú výšku vašej dioptrickej chyby.

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte ich našim špecialistom položiť. Ochotne vám všetko vysvetlia, aby ste boli čo najviac informovaní a operáciu podstupovali s dobrým pocitom. Váš pocit bezpečia a dôvera sú pre nás dôležité.

Opatrenia po vyšetrení

Rozkvapkanie a rozšírenie zreničiek spôsobuje dočasné zhoršené videnie nablízko a neschopnosť zaostriť. Preto pacientom neodporúčame približne 3-4 hodiny po vyšetrení šoférovať. Trvanie pôsobenia očných kvapiek je u každého individuálne.

Prečo predoperačné vyšetrenie neprebieha v deň operácie?

Pacienti sa nás často pýtajú, či je možné, aby podstúpili predoperačné vyšetrenia v ten istý deň ako samotný zákrok. V záujme vašej bezpečnosti to však KATEGORICKY ODMIETAME! Pokiaľ má byť zákrok vykonaný precízne, bezpečne, kvalitne a so želanými výsledkami, je z medicínskeho, fyziognomického aj morálneho hľadiska nekorektné snažiť sa ušetriť čas a veci urýchliť. Pri vstupných vyšetreniach je nevyhnutné kvapkami rozšíriť zrenice, aby lekár mohol dôkladne vyšetriť aj očné pozadie. Oko sa však po rozkvapkaní ocitne v neprirodzenom stave, ktorý môže trvať až niekoľko hodín, kým sa znovu vráti do svojho pôvodného, prirodzene zúženého stavu. Laserový zákrok na oku je možné vykonať len vtedy, keď sa zrenica oka nachádza v prirodzenom, zmenšenom stave, inak zákrok nebude mať želaný stopercentný výsledok.

Záleží nám na tom, aby sme operačnými zákrokmi u všetkých našich pacientov dosiahli vždy najlepší možný výsledok. Preto považujeme za bezpodmienečne nevyhnutné, aby ste našu kliniku navštívili viac než len raz.

Operácia

Pri laserových zákrokoch operujeme v jeden deň obe oči. Pri zákrokoch PRELEX, FemtoPRELEX  alebo implantácii fakických šošoviek sa najskôr operuje jedno oko a o týždeň neskôr druhé. V deň operácie sa klient zdrží na našej očnej klinike dokopy približne dve hodiny. Počas tohto pobytu Vám budú najskôr vykonané ešte raz všetky základné očné vyšetrenia a vylúčime akékoľvek akútne očné ochorenia. Ak sú všetky výsledky ideálne, budete následne pripravený na zákrok. Priebeh operácie sa mení podľa konkrétnej operačnej metódy.

Približne 20 minút po operácii môžete našu očnú kliniku opustiť v sprievode blízkej osoby. Odporúčame vám po zvyšok dňa dodržiavať kľudový režim a oddychovať.

Každému pacientovi dávame S.O.S. kontakt na niektorého z našich očných chirurgov, ktorí sú k dispozícii na bezprostrednú telefonickú konzultáciu pre prípad otázok alebo pochybností.

Kontrola po zákroku

Po všetkých refrakčných operáciách je potrebné podstúpiť kontrolné vyšetrenie, ktoré absolvujete na druhý deň po zákroku.

Termíny ďalších pooperačných kontrol vám určí váš ošetrujúci lekár individuálne podľa štádia ochorenia a liečby.

Pooperačná liečba a zotavovanie

Pooperačná liečba nie je náročná, v podstate pozostáva z toho, že si do očí pravidelne aplikujete špeciálne pooperačné kvapky. Dobu užívania kvapiek vám určí váš ošetrujúci lekár.

Obmedzenia po zákroku závisia od toho, aký zákrok ste absolvovali. Tieto obmedzenia a ich dĺžka sa môžu individuálne meniť v závislosti od odporúčania a pokynov vášho ošetrujúceho lekára. Konkrétnu pooperačnú starostlivosť a obmedzenia si môžete prečítať v sekcii laserové operácie očí a operácia šošovky.

CHCEM SA OBJEDNAŤ

CESTUJTE
ZADARMO VLAKOM
ZA OSTRÝM ZRAKOM

VIAC INFO  KONTAKT