Pohotovosť: +421 901 787 808
Kontakt: +421 2 3211 4646 alebo +421 2 3211 4644

Operácia sivého zákalu

Nová šošovka vás oslobodí od okuliarov

Operácia sivého zákalu

Sivý zákal, odborne nazývaný katarakta, je ochorenie, ktoré skôr či neskôr postihne každého z nás. Tejto diagnózy sa preto netreba vôbec zľaknúť. Ide o bežné degeneratívne ochorenie očnej šošovky, jej zakalenie a stratu priehľadnosti. Do veľkej miery súvisí s vekom, kedy sa zhoršuje zraková ostrosť. Neliečený sivý zákal môže viesť až k slepote. Vďaka modernej technológii však máte trvalé a bezbolestné riešenie sivého zákalu na VESELY Očná Klinika na dosah.

V dnešnej dobe už nemusíte čakať, kým sivý zákal dozrie a trpieť tak zhoršujúcim sa videním. Kvalitu svojho zraku a života si môžete ľahko udržať vďaka bezbolestnému a rýchlemu zákroku, ktorý patrí medzi najčastejšie vykonávané operácie na ľudskom tele. Vďaka použitiu femtosekundového laseru je operácia sivého zákalu ešte bezpečnejšia a menej zaťažujúca pre oči než v minulosti.

VESELY Očná Klinika je zmluvným partnerom všetkých zdravotných poisťovní na Slovensku.

Vznik a prejav

Vznik sivého zákalu súvisí s hromadením splodín látkovej premeny v ľudskej šošovke. To spôsobuje jej zakalenie a „tvrdnutie“. V prvom štádiu sa prejavuje zhoršeným videním, ktoré ešte možno korigovať okuliarmi. V rozvinutejších štádiách ochorenia však dochádza k zakaľovaniu zraku, ktoré sa prejavuje zhoršeným vnímaním farieb a kontrastov, problémami so šoférovaním v šere či v noci a ďalšími symptómami.

Videnie so sivým zákalom

Liečebné metódy

Na sivý zákal nepomáhajú žiadne očné kvapky, mastičky ani rozmanité očné cviky. Jedinou možnosťou odstránenia sivého zákalu je chirurgický zákrok. Je to však nenáročná operácia, po ktorej sa rýchlo zotavíte a vrátite ku každodenným činnostiam. Vykonáva sa ambulante, pri plnom vedomí a v lokálnej anestézii, ale jej priebeh nevnímate ani nepociťujete. V deň operácie sa síce na našej klinike zdržíte približne dve hodiny, ale samotný zákrok trvá približne desať minút.

Sivý zákal vám môžeme odstrániť buď klasickou operáciou (tzv. metódou fakoemulzifikácie) alebo najmodernejšou metódou za použitia femtosekundového laseru.

Implantácia vnútroočných šošoviek sa uskutočňuje maličkým rezom. Do oka vám implantujeme umelú šošovku, ktorá nahradí zakalenú šošovku a vráti vám ostrý a jasný zrak.

a) Operácia metódou fakoemulzifikácie

Fakoemulzifikácia je klasická operácia, pri ktorej sa šošovka musí rozdrviť pomocou ultrazvukovej sondy po tom, ako chirurg najprv vykoná niekoľko krokov – napríklad urobí vstupbé rezy, otvor v pudzre šošovky (kapsulorexa) a podobne. Do uvoľneného priestoru následne vloží umelú vnútroočnú šošovku, ktorá nahradí pôvodnú.

b) Operácia femtosekundovým laserom

Femtosekundový laser CATALYS

Modernejším, šetrnejším a bezpečnejším spôsobom je metóda FLACS – teda operácia sivého zákalu za asistencie femtosekundového laseru (Femtosecond Laser Assisted Cataract Surgery). Na VESELY Očná Klinika používame ako jediní na Slovensku laserový prístroj CATALYS, ktorý bol na rozdiel od iných podobných prístrojov už od svojho vzniku navrhnutý špeciálne na operáciu sivého zákalu. Tento femtosekundový laser dokáže vykonať až 60 % krokov v rámci postupu pri odstraňovaní sivého zákalu. Zakalenú šošovku rozdelí na niekoľko stoviek malých pravidelných fragmentov, ktoré sa už nemusia drviť ultrazvukom, ale stačí ich len jednoducho odsať. To robí celý zákrok šetrnejším a bezpečnejším.

Pacient na druhý deň po zákroku vidí ostro, bez potreby okuliarov alebo kontaktných šošoviek.

 

 

Výhody laserovej operácie sivého zákalu

    • zvýšená presnosť zákroku
    • šetrnejší priebeh zákroku
    • minimalizácia manulánej práce na oku
    • redukcia miery komplikácií
    • menej škodlivej energie na oku

VIDEO: Operácia sivého zákalu laserom

 

Implantáty

Tímu špecialistov na našej klinike nesmierne záleží nielen na tom, aby vám poskytli nielen najvyššiu kvalitu odbornej starostlivosti, ale aj výberu vnútroočného implantátu. Z tohto dôvodu vám ponúkame implantáty len od dvoch najkvalitnejších výrobcov, ktorí tvoria svetovú špičku nielen v produkcii a kvalite, ale aj vo vývoji vnútroočných implantátov.

Všetky implantáty používané na našej klinike sú vyrobené z toho najmodernejšieho a najkvalitnejšieho materiálu – z mäkkého hydrofóbneho akrylátu a majú najmodernejší dizajn, čím sú zárukou najlepšej zrakovej ostrosti a zníženia rizika vzniku druhotného sivého zákalu. Sú skladateľné, čiže naši špecialisti ich vedia do oka implantovať za použitia minimálnych rezov. Škála implantátov je veľmi široká, zahŕňa monofokálne šošovky, šošovky s tzv. žltým filtrom, torické šošovky a tiež multifokálne šošovky, ktoré patria do skupiny tzv. „prémiových implantátov”.

Vieme, že výber implantátu je pre celkový dlhodobý výsledok a vašu spokojnosť veľmi dôležitý, preto si na výbere toho správneho dávame záležať. Vždy sa výber snažíme prispôsobiť vášmu veku, individuálnemu nálezu a požiadavkám.

Monofokálne šošovky vás jednoducho zbavia sivého zákalu a doprajú vám znovu jasný pohľad na okolitý svet. Multifokálne vnútroočné šošovky vás okrem sivého zákalu zbavia aj vašich dioptrických okuliarov do diaľky aj na čítanie, takže vám po operácii budú vaše doposiaľ potrebné okuliare už zbytočné. Torické šošovky implantujeme tým pacientom, ktorých okrem sivého zákalu trápi aj astigmatizums a musia nosiť okuliare s takzvanými cylindrickými hodnotami.

 

 

Ako to prebieha?

Pred každou operáciou sivého zákalu je potrebné absolvovať kompletné a podrobné predoperačné vyšetrenie na jednom z našich pracovísk. Môžete sa naň objednať telefonicky, e-mailom alebo prostredníctvom online formulára. Všetky potrebné údaje nájdete v sekcii KONTAKT.

Vstupné vyšetrenie

Na úvod podstúpite kompletné vstupné vyšetrenie, ktorého cieľom je získať čo najviac údajov a informácií nielen o vašich očiach, ale aj o vašom životnom štýle, zvykoch, záľubách, potrebách a predstavách o výsledku zákroku.

Súčasťou vyšetrenia je kontrola zrakovej ostrosti, výšky vnútroočného tlaku a kontrola očného pozadia. Zároveň absolvujete aj niekoľko špecializovaných vyšetrení, ktoré nám pomôžu vypočítať presnú hodnotu najvhodnejších implantátov. Na základe získaných údajov objednáme implantáty na mieru vašim individuálnym potrebám a zdravotnému stavu.

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte ich našim špecialistom položiť. Ochotne vám všetko vysvetlia, aby ste boli čo najviac informovaní a operáciu podstupovali s dobrým pocitom. Váš pocit bezpečia a dôvera sú pre nás dôležité.

Predoperačné vyšetrenie vyžaduje rozkvapkanie a rozšírenie zreničiek. To spôsobuje dočasné zhoršené videnie nablízko a neschopnosť zaostriť. Preto pacientom neodporúčame približne 3-4 hodiny po vyšetrení šoférovať. Trvanie pôsobenia očných kvapiek je u každého individuálne.

Pred operáciou

Pred samotnou operáciou nie je nutné, aby ste absolvovali interné predoperačné vyšetrenie umožňujúce výkon v lokálnej anestézii, ak váš ošetrujúci lekár nestanovil inak.

Týždeň pred zákrokom je potrebné do oka, ktoré bude operované, aplikovať kvapky podľa odporúčania lekára.

Odporúčame vám týždeň pred operáciou užívať prípravok na ochranu sietnice, ktorý obsahuje omega-3 mastné kyseliny. Ten od nás môžete získať na záver predoperačného vyšetrenia v rámci balíčka „ochrana sietnice”.

V deň operácie sivého zákalu

Pri operácii sivého zákalu sa neoperujú obe oči naraz, ale najprv jedno oko a o týždeň neskôr druhé. V deň operácie sa na našej očnej klinike zdržíte dohromady približne dve hodiny. V prvom kroku vám ešte raz vykonáme všetky základné očné vyšetrenia, aby sme vylúčili akékoľvek akútne očné ochorenia. Následne vám rozkvapkáme zrenicu oka, ktoré budeme operovať. Ak sú všetky výsledky ideálne, budete pripravení podstúpiť zákrok. Vykonáva sa v lokálnej anestézii a je bezbolestný. Samotná výkon trvá priemerne 5 až 10 minút.

Po implantácii šošovky vám cez oko prelepíme ochrannú lepku, ktorá bude chrániť povrch oka až do druhého rána, keď ju budete môcť z oka odlepiť. Výsledok operácie sivého zákalu uvidíte ihneď po zákroku. Po zákroku dostanete operačný protokol a identifikačnú kartu šošovkového implantátu a tiež S.O.S. kontakt na niektorého z našich očných chirurgov, ktorý vám bude k dispozícii na telefonickú konzultáciu v prípade otázok či pochybností. Približne 20 minút po operácii môžete našu očnú kliniku opustiť v sprievode blízkej osoby. Odporúčame vám po zvyšok dňa dodržiavať kľudový režim a oddychovať.

Kontrola po zákroku

Po každej operácii sivého zákalu je potrebné kontrolné vyšetrenie, ktoré absolvujete na druhý deň po zákroku. Termíny ďalších pooperačných kontrol stanovuje ošetrujúci lekár individuálne podľa štádia ochorenia a druhu podstúpenej liečby.

Pooperačná liečba a zotavovanie

Po zákroku je dôležité, aby ste si tri týždne do oka aplikovali pooperačné kvapky podľa pokynov ošetrujúceho lekára. Neodporúčame vám dvíhať a nosiť ťažké predmety (nad 3 kg) ani sa predkláňať či nadmerne zapierať alebo namáhať. Nevhodný je aj pobyt v bazénoch, vodných nádržiach a saunách. Môžete vykonávať bežnú pracovnú činnosť aj nenáročné pohybové aktivity. Tieto obmedzenia nebudú trvať dlhšie než tri týždne a potom sa môžete vrátiť k svojmu každodennému životu a záľubám s ešte kvalitnejším zrakom než pred operáciou.

Obmedzenia po operácii sivého zákalu sa môžu individuálne meniť podľa odporúčaní a pokynov vášho ošetrujúceho lekára.

Všetky dôležité informácie, pokyny a odporúčania nájdete jednoducho zhrnuté na vnútornej strane papierových dosiek, ktoré od nás dostanete na záver vstupného vyšetrenia.

 

Často kladené otázky

Môžem prísť na operáciu sivého zákalu bez odporučenia môjho lekára?

Áno, môžete prísť aj bez odporučenia Vášho očného lekára.

Hradí operačný zákrok sivého zákalu poisťovňa?

Áno, operáciu sivého zákalu prepláca poisťovňa.

Operujú sa obe oči naraz?

Nie, sivý zákal sa odstráni najskôr z jedného oka a o týždeň neskôr z druhého.

Aká je čakacia doba na podstúpenie zákroku?

Priemerná doba čakania na zákrok je kratšia ako 6 týždňov.

Je tento zákrok bolestivý?

Nie, nie je. Operácia sivého zákalu sa vykonáva v lokálnej anestézii pri úplnom vedomí pacienta. Vďaka tomuto znecitliveniu oka pacient nepociťuje žiadnu bolesť ani v priebehu operácie, ani po nej.

Ako dlho trvá operačný zákrok?

Samotný výkon trvá približne 7 až 10 minút. Pred ním je však potrebné oko vyšetriť a rozkvapkať. Preto sa pacient na klinike zdrží približne dve hodiny.

Aká je doba rekonvalescencie po zákroku?

Keďže príde počas zákroku iba k minimálnemu narušeniu rohovky je doba hojenia veľmi krátka. Ku veľkej väčšine činností, ktoré ste vykonávali pred zákrokom je možné vrátiť sa už na druhý deň.

Aké obmedzenia ma po zákroku čakajú?

V deň zákroku sa pacientovi odporúča pokojový režim. Približne tri týždne po operácii by ste sa však mali vyvarovať ťažkej fyzickej činnosti. Nemali by ste nosiť ťažké bremená, či z predklonu dvíhať ťažšie predmety. Taktiež sa v tomto období neodporúča venovať sa silovým, či kontaktným športom. Plávanie v bazéne, jazere a v mori je po dobu troch týždňov úplne zakázané.

Je možné, že sa mi po operácii sivý zákal znovu vytvorí?

Nie, nie je. Vďaka odstráneniu zakalenej ľudskej šošovky a vloženiu nového umelého implantátu, sa sivý zákal v pôvodnej forme nikdy nevráti.

Z čoho je umelá vnútroočná šošovka vyrobená?

Šošovky implantované na VESELY | Očná Klinika sú vyrobené zo špeciálneho materiálu- výhradne z hydrofóbneho akrylátu, ktorý vykazuje najlepšie vlastnosti a najmenšie množstvo nežiaducich reakcií.

Môže sa stať, že môj organizmus tento implantát neprijme?

V medicíne je možné úplne všetko, avšak doposiaľ sme sa s niečím obdobným nikdy nestretli.

Ako dlho po operácii ostávam v sledovaní lekárov z VESELY | Očná Klinika?

V našom sledovaní ostávate minimálne jeden týždeň po zákroku. Následne preberie starostlivosť o Vás Váš obvodný očný lekár. Pokiaľ ste ku nám prišli bez odporúčania očného lekára ostávate v našom sledovaní po dobu ďalších troch týždňov.

Musím si po operácii kvapkať do očí nejaké kvapky?

Áno, po operácii je nutné aplikovať do očí antibiotické kvapky minimálne po dobu troch týždňov.

CHCEM SA OBJEDNAŤ