Pohotovosť: +421 901 787 808
Kontakt: +421 2 3211 4646 alebo +421 2 3211 4644

Operácia "krátkych rúk"

Nová šošovka vás oslobodí od okuliarov

Operácia šošovky

Po štyridsiatom roku života sa u väčšiny ľudí začína prejavovať starecká slabozrakosť, tzv. presbyopia alebo ľudovo povedané „choroba krátkych rúk“. Pre tento stav podmienený vekom je charakteristické zhoršené videnie na blízko (pri čítaní) a na pracovnú vzdialenosť (pri práci s počítačom). Kvalitné a ostré videnie vám prinavráti refrakčná výmena šošovky.

Jedinou možnosťou, ako znovu vidieť ostro, boli v minulosti okuliare s multifokálnymi sklami alebo dvojo okuliarov. Dnes však môžete na našej klinike pomocou moderných technológií a materiálov podstúpiť bezbolestný a rýchly operačný zákrok, vďaka ktorému budete kvalitne vidieť na všetky tri vzdialenosti. Ide o tzv. refrakčnú výmenu šošovky zákrokmi PRELEX alebo FemtoPRELEX (skratka pre Presbyopic Lens Exchange).

 

Ostré videnie na všetky 3 vzdialenosti!

Blízka vzdialenosť

Prečítajte si knihu konečne bez okuliarov.

Stredná vzdialenosť

Pracujte na počítači bez okuliarov.

Ďaleká vzdialenosť

Spoznávajte tváre ľudí bez okuliarov.

 

Metóda FemtoPRELEX

Femtosekundový laser CATALYS

Donedávna bola výmena šošovky možná iba za pomoci skalpelového rezu na rohovke, v dnešnej dobe však manuálny rez nahrádza najmodernejší laserový prístroj CATALYS. Pri zákroku FemtoPRELEX nahrádza tento femtosekundový laser CATALYS až 50% – 60% práce operatéra. Použitie femtosekundového laseru skráti trvanie zákroku, zvýši jeho presnosť a teda aj bezpečnosť a zabezpečí vynikajúce výsledky.

V prípade implantácie tzv. multifokálnych, či torických šošoviek štandardne používame navigačný systém VERION od spoločnosti Alcon. Vďaka nemu vieme presne určiť optimálnu polohu šošovky v oku, tak aby bol výsledok zákroku čo najdokonalejší a vaša zraková ostrosť čo najlepšia.

 

Laserová operačná metóda umožňuje precízny profil rezu, šetrné rozdelenie šošovky a perfektné umiestnenie novej multifokálnej šošovky.

 

Operatér má neustále plnú kontrolu nad priebehom zákroku a dokáže ho lepšie naplánovať. Do oka vniká o vyše 40% menej ultrazvukovej energie.

Najkvalitnejšie šošovkové implantáty bez vedľajších efektov zaistia perfektné videnie bez okuliarov – aj nad 40 rokov. A spokojných pacientov.

Implantáty

Tímu špecialistov na našej klinike nesmierne záleží nielen na tom, aby vám poskytli nielen najvyššiu kvalitu odbornej starostlivosti, ale aj výberu vnútroočného implantátu. Z tohto dôvodu vám ponúkame implantáty len od dvoch najkvalitnejších výrobcov, ktorí tvoria svetovú špičku nielen v produkcii a kvalite, ale aj vo vývoji vnútroočných implantátov.

Všetky implantáty používané na našej klinike sú vyrobené z toho najmodernejšieho a najkvalitnejšieho materiálu – z mäkkého hydrofóbneho akrylátu a majú najmodernejší dizajn, čím sú zárukou najlepšej zrakovej ostrosti a zníženia rizika vzniku druhotného sivého zákalu. Sú skladateľné, čiže naši špecialisti ich vedia do oka implantovať za použitia minimálnych rezov. Škála implantátov je veľmi široká, zahŕňa monofokálne šošovky, šošovky s tzv. žltým filtrom, torické šošovky a tiež multifokálne šošovky, ktoré patria do skupiny tzv. „prémiových implantátov”.

Vieme, že výber implantátu je pre celkový dlhodobý výsledok a vašu spokojnosť veľmi dôležitý, preto si na výbere toho správneho dávame záležať. Vždy sa výber snažíme prispôsobiť vášmu veku, individuálnemu nálezu a požiadavkám.

Monofokálne šošovky vás jednoducho zbavia sivého zákalu a doprajú vám znovu jasný pohľad na okolitý svet. Multifokálne vnútroočné šošovky vás okrem sivého zákalu zbavia aj vašich dioptrických okuliarov do diaľky aj na čítanie, takže vám po operácii budú vaše doposiaľ potrebné okuliare už zbytočné. Torické šošovky implantujeme tým pacientom, ktorých okrem sivého zákalu trápi aj astigmatizums a musia nosiť okuliare s takzvanými cylindrickými hodnotami.

 

NENECHAJTE

SVOJ ZRAK

ZOSTARNÚŤ!

KONTAKT METÓDA

 

Ako to prebieha

Pred každou refrakčnou operáciou je potrebné absolvovať komplexné a podrobné predoperačné vyšetrenie na jednom z našich pracovísk. Môžete sa naň objednať telefonicky, e-mailom alebo prostredníctvom online formulára. Všetky potrebné údaje nájdete v sekcii KONTAKT.

Vstupné vyšetrenie

Na úvod podstúpite komplexné vstupné vyšetrenie, ktorého cieľom je získať čo najviac údajov a informácií nielen o vašich očiach, ale aj o vašom životnom štýle, zvykoch, záľubách, potrebách a predstavách o výsledku zákroku.

Súčasťou vyšetrenia je kontrola zrakovej ostrosti, výšky vnútroočného tlaku a kontrola predného segmentu oka (rohovka, dúhovka, šošovka) a očného pozadia. Zároveň absolvujete aj niekoľko špecializovaných vyšetrení, ktoré nám pomôžu vypočítať presnú hodnotu najvhodnejších implantátov. Na základe získaných údajov objednáme implantáty na mieru vašim individuálnym potrebám a zdravotnému stavu.

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte ich našim špecialistom položiť. Ochotne vám všetko vysvetlia, aby ste boli čo najviac informovaní a operáciu podstupovali s dobrým pocitom. Váš pocit bezpečia a dôvera sú pre nás dôležité.

Predoperačné vyšetrenie vyžaduje rozkvapkanie a rozšírenie zreničiek. To spôsobuje dočasné zhoršené videnie nablízko a neschopnosť zaostriť. Preto pacientom neodporúčame približne 3-4 hodiny po vyšetrení šoférovať. Trvanie pôsobenia očných kvapiek je u každého individuálne.

Pred operáciou

Pred samotnou operáciou nie je nutné, aby ste absolvovali interné predoperačné vyšetrenie umožňujúce výkon v lokálnej anestézii, ak váš ošetrujúci lekár nestanovil inak.

Týždeň pred zákrokom je potrebné do oka, ktoré bude operované, aplikovať kvapky podľa odporúčania lekára.

Odporúčame vám týždeň pred operáciou užívať prípravok na ochranu sietnice, ktorý obsahuje omega-3 mastné kyseliny. Ten od nás získate na záver predoperačného vyšetrenia v rámci balíčka „ochrana sietnice”.

Operácia

Výkon je bezbolestný a trvá menej než 15 minút. Pobyt na našej očnej klinike v deň zákroku trvá približne 2 hodiny, v rámci ktorých znovu skontrolujeme váš zdravotný stav a vylúčime akékoľvek akútne očné ochorenie. Následne vám rozkvapkáme zrenicu operovaného oka. Samotný zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii a je bezbolestný.

Pri zákrokoch PRELEX alebo FemtoPRELEX sa najskôr operuje jedno oko a o týždeň neskôr druhé. Samotný zákrok je možné vykonať dvoma rôznymi spôsobmi:

Metóda fakoemulzifikácie

Fakoemulzifikácia je klasický postup, kde sa šošovka musí rozdrviť pomocou ultrazvukovej sondy po tom, ako chirurg najprv vykoná niekoľko krokov – napríklad urobí vstupné rezy, otvor v pudzre šošovky (kapsulorexa) a pod. Do uvoľneného priestoru následne vloží umelú vnútroočnú šošovku, ktorá nahradí pôvodnú.

Femtosekundovým laserom asistovaná operácia

Modernejším, šetrnejším a bezpečnejším spôsobom je metóda FLACS – teda operácia za asistencie femtosekundového laseru (Femtosecond Laser Assisted Surgery). VESELY Očná Klinika používa ako jediná na Slovensku laserový prístroj CATALYS, ktorý bol na rozdiel od iných podobných prístrojov už od svojho vzniku navrhnutý špeciálne na operáciu šošovky. Tento femtosekundový laser dokáže vykonať až 60% krokov v rámci postupu pri refrakčnej výmene šošovky. Dysfunkčnú šošovku rozdelí na niekoľko stoviek malých pravidelných fragmentov, ktoré sa už nemusia drviť ultrazvukom, ale stačí ich len jednoducho odsať. To robí celý zákrok šetrnejším a bezpečnejším.

Po operácii vám cez oko prelepíme ochrannú nálepku, ktorá bude chrániť povrch oka až do druhého rána, keď ju budete môcť z oka sňať. Výsledok refrakčnej operácie uvidíte ihneď po zákroku. Po zákroku dostanete operačný protokol a identifikačnú kartu šošovkového implantátu a tiež S.O.S. kontakt na niektorého z našich očných chirurgov, ktorý vám bude k dispozícii na telefonickú konzultáciu v prípade otázok či pochybností. Približne 20 minút po operácii môžete našu očnú kliniku opustiť v sprievode blízkej osoby. Odporúčame vám po zvyšok dňa dodržiavať kľudový režim a oddychovať.

Kontrola po zákroku

Po každej operácii šošovky je nutné kontrolné vyšetrenie, ktoré absolvujete druhý deň po zákroku. Termíny ďalších pooperačných kontrol určí váš ošetrujúci lekár individuálne podľa štádia ochorenia a druhu podstúpenej liečby.

Po zákroku a krátkom pozorovacom období vám náš personál znovu vysvetlí a odporučí potrebnú pooperačnú starostlivosť a prepustí vás do domácej liečby. V tomto období je veľmi dôležité, aby ste dodržiavali pokyny týkajúce sa pooperačnej liečby a aby ste v prípade akýchkoľvek nejasností všetko konzultovali s našimi lekármi.

Pooperačná liečba a zotavovanie

Pooperačná liečba nie je náročná. Po zákroku je dôležité, aby ste si tri týždne do oka aplikovali pooperačné kvapky podľa pokynov ošetrujúceho lekára. Neodporúčame vám dvíhať a nosiť ťažké predmety (nad 3 kg) ani sa prudko predkláňať či nadmerne zapierať alebo namáhať. Nevhodný je aj pobyt v bazénoch, vodných nádržiach a saunách. Môžete vykonávať bežnú pracovnú činnosť aj nenáročné pohybové aktivity. Tieto obmedzenia nebudú trvať dlhšie než tri týždne a potom sa môžete vrátiť k svojmu každodennému životu a záľubám s ešte kvalitnejším zrakom než pred operáciou.

Obmedzenia po refrakčnej výmene šošoviek sa môžu individuálne meniť podľa odporúčaní a pokynov vášho ošetrujúceho lekára.

CHCEM SA OBJEDNAŤ